Enflasyon ile Başa Çıkmak İçin Pratik İpuçları

Enflasyon var ve artıyor. Enflasyonun etkilerini her geçen gün daha çok hissettiğinizi biliyorum. Doğalgaz ve gıda fiyatları yükseldi. Yeni tarifelerle, diğer fiyatların da artmasını bekleyebilirsiniz. Uzunca bir aradan sonra yeniden çok yüksek – çift haneli – enflasyonla yaşamaya başladık.

Bu yazıda yüksek enflasyonla başa çıkmak ve bunlara hazırlıklı olmak için ipuçları ve stratejiler var.

Enflasyona hazırlanmak, onun varlığını kabul ederek başlar.

Ünlü İngiliz iktisatçı John Maynard Keynes, tasarruf paradoksu (paradox of thrift)’nu önlemek için bir miktar enflasyonu gerekligörür. Paradoks, özel tasarruftaki artışın toplam talepteki azalmaya vedolayısıyla brüt çıktıda azalmaya yol açacağını ve bunun da toplam tasarrufunazalmasını sağladığını belirtmektedir. Paradoks, dar anlamda, bireylerintasarruflarını artırma girişimleri nedeniyle toplam tasarrufun düşebileceğidirve genel olarak, tasarrufun artmasının bir ekonomiye zararlı olabileceğidüşünülmektedir. Bu daha düşük talep, üretim, işten çıkarmalar ve azalan birekonomiye yol açar.

Ayrıca, enflasyonla birlikte borçlular, borçlandıkları paradan daha düşük bir değere sahip olan kredileri geri ödeyecekleri için de fayda sağlarlar.

Enflasyonla Başa Çıkmak

Enflasyon Oranınız Nedir?

Enflasyondan korunma stratejilerine girmeden önce kişisel enflasyon oranınızı öğrenin.

Enflasyon kişiseldir. Burada kast ettiğimiz sizin satınalmak zorunda olduğunuz şeylerin enflasyonudur. Yayınlanan enflasyon oranlarıbilgilendirici olsa da, her zaman durumunuza uygun değildir. Yıllık enflasyonoranları, İşgücü İstatistikleri Tüketici Fiyatları Endeksi (TÜFE) 12 aylık verileriyle hesaplanmaktadır.

TÜFE, şu kategorilerdeki mal ve hizmetleri kapsar:

Yiyecek ve içecekler

Konut

Giysi

Taşımacılık

Tıbbi bakım

Yeniden yaratma

Eğitim ve İletişim

Diğer

Bir öğrenciyseniz ve finans alanında kariyer yapmayı düşünüyorsanız  http://www.finansegitimmeb.com/category/finans-kariyer adresindeki içerikler size başlangıçta önemli katkılar sunabilir.

Nihayetinde, 50 yaşın üzerindeyseniz, kendi evinize sahip iseniz, eğitim için ödeme yapmıyorsanız ve düşük tıbbi harcamalara sahipseniz, daha fazla tüketen birisine göre enflasyondan daha az etkileneceksiniz. Satın aldığınız ve kullandığınız hizmetler doğrudan kendi kişisel enflasyon oranınızı etkileyecektir.

Yükselen Enflasyon ile Nasıl Başa Çıkılır?

Enflasyon yukarı doğru hareketlenmeye başladığında, önlem almaya başlama zamanıdır.

Küçükken, annem büyük miktarlarda tuvalet kağıdı, konserve ürünleri ve diğer bozulmayan ürünleri satın aldı ve bunları bodrum katında sakladı. Bodrum katında bir rulo tuvalet kağıdı avlamak can sıkıcı olsa da; şimdi bunun sebebini daha iyi anlıyorum. Enflasyonu artıran dönemlerde, büyük miktarlarda satış yapmak, enflasyona karşı gerçek bir risk oluşturuyordu!

  1. Enflasyon, yükselen fiyatlar anlamına gelir. Öyleyse, çabuk bozulmayan ürünler üzerinde iyi bir anlaşma elde ederseniz, onları biriktirin! Disiplininizi kullanın ve sadece bu süper ucuz ürünlerde stoklayın. Yılsonu indirimlerini unutmayın.
  2. Bir ev ya da araba satın almayı düşünüyorsanız, enflasyonla birlikte yükselene kadar beklemek yerine, daha düşük oranlarda borç almakla daha iyi durumda olursunuz. (Elbette, satın alma fiyatının durumunuza ve bütçenize uygun olduğundan emin olun.) Artan enflasyonla birlikte, daha ucuz gelecek yatırım tutarlarıyla borcunuzu ödeyeceksiniz.
  3. Ekonomik senaryodan bağımsız olarak borsaya yatırım yapmaya devam edin. Tarih herhangi bir rehber ise, paranız ne kadar uzun süre yatırılırsa, hisse senedi ve tahvil yatırımlarınızdan beklediğiniz ortalama yıllık getiriler o oranda artar. Yatırım planınızı yerinde tutun.
  4. Gayrimenkul yatırımını düşünün. Enflasyon vurduğunda, emlak fiyatları da yükselir.
  5. Emtia fonlarına bir göz atın. Değerli metallere ve enerji hisselerine bir enflasyon korunumu olarak bakmak isteyebilirsiniz.
  6. Tahvil fonlarına yatırım yaparken vadeleri kısa tutun. Böylelikle, faiz oranları yükseldikçe, tahvil temettü ödemeleri daha yüksek getirilerde yeniden yatırılacaktır.
  7. Emeklilik yaşına gelenler, Sosyal Güvenlik ikramiyenizi almayı geciktirmeyi düşünün. 65 yaşına kadar beklemede kalabilirsiniz. Ve böylece Sosyal Güvenlik sigortanız enflasyona karşı korunur.
  8. Hükümet enflasyonu korumalı tahvillerine bakınız. Bunlar, sermayenizi enflasyona karşı korumak için harika bir araçtır.

Harcama ve yatırım yaparken, enflasyonun etkisini düşünün. Mümkün olduğunda toplu olarak satın alın. Ayrıca, banka ve para piyasasında paranızdan kazanacağınız daha yüksek oranlardan yararlanın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir